Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 7/24

Pazar: 7/24

Haberler / corona-virüsü nedir

corona-virüsü nedir

15Mart

2020

468 / Kişi Okudu

corona-virüsü nedir

  CORONA VİRÜSÜ NEDİR  ?

SARS, COVID-19 ve MERS gibi hastalıklara sebep olan koronavirüs ile gribe neden olan influenza ayrı virüs ailelerinin üyeleri; bu neden dolayı hastalıklar farklılık gösterebilir. Bu hastalıkların hepsi aslında öldürücü olmasına rağmen arasındaki tek fark öldürücü oranlarının birbirlerinden farklı olmasıdır. Genel septomlar birbirine benzediği ve yayılma hızı  grip ile benzeştiği için bu tür hastalıklar birbirinden ayırt edilemiyor. İnceleme ve araştırma yapılırken iki virüsün farklılıklarını unutmamamız lazım.

COVID-19:  Tehlikeli Bir Hastalık!

Modern grip hastalığının ilk olarak asya da başladığı 1580 yılında başladığı ve zamanla küresel bir salgına dönüştüğü tahmin edilmektedir. Bu grip hastalığının şuana kadar kaç insanın öldüğü bilinmemektedir.  Grip hastalığının roma da 8 bin insanın öldüğüne dair kayıtlara ulaşılmıştır. 1729 yılında ikinci grip salgını  rusya da görüldüğü tespit edildiği bilinmektedir. 6 ay içerisinde tüm avrupaya yayıldığı bilinmektedir. 1781 yılında üçüncü grip salgını çinde başlayıp rusya ya kadar yayıldığı bilinmektedir. 1833 yılından sonra grip salgını hemen her yıl dünyanın farklı  yerlerinde  gidip gelmektedir.

SARS-CoV-2'nin (ve sebep olduğu COVID-19'un) gribe göre daha yüksek bir öldürücülüğü olması bir yana, hayatımıza yeni girmiş bir virüs olması da dikkatleri özellikle üzerine çekmesine neden oluyor. Grip gibi hastalıklara çoktan alıştık ve her yıl aldığı canları "normal" olarak görüyoruz.

KORONA VİRÜS İLE GRİP FARKLI HASTALIKLARDIR.

İnfluenza ile koronavirüs apayrı virüsler; dolayısıyla grip ile COVID-19 da tamamen ayrı hastalıklar. Bu yazıyı okuduktan sonra, "Koronavirüs grip gibidir." gibi bir çıkarım yapmanızı istemeyiz.

Benzelikler var: iki virüs de solunum yolu hastalıklarına neden oluyor, her ikisinin semptomları da çok benzer (ateş, öksürük, vücut ağrısı, bitkinlik, bazen kusma ve ishal), her ikisi de benzer şekilde geçiriliyor (bazen orta şiddette, bazen şiddetli, kimi zaman ölümcül), her ikisi de zatürreyle sonuçlanabiliyor; her ikisi de havadaki damlacıklarla (özellikle de öksürük ve hapşırıkla) insandan insana bulaşıyor; her ikisi de antibiyotikle tedavi edilemez (çünkü her ikisi de bakteriyel değil, viral hastalıklar), her ikisinde de hastalığın kendisini tedavi etmekten ziyade semptomlarını tedavi ederek bağışıklık sistemine yardımcı olmak ana hedeftir. Yapılan araştırmalara göre korona virüsü  Grip virüsüne oranla yüzde 50 daha ölümcül sonuçlara yol açtığı söylenmektedir.

Harvard üniversitesi epidemiyoloji bölüm profesörü Dr. Marc lipsitch The Atlantic te yaptığı röportajında eğer etkili bir şekilde önlem alınmazsa ise 2021 yılın sonunda yetişkinlerin  yüzde 40 ile yüzde 70 civaranın SARS-COV-2 tarafından salgına maruz kalacağını ön görüyor. Hafifletici unsurları göz ardı edersek hastalığın bulaştığı oran yüzde 80 den fazla olacaktır. Dünya da 5,5 milyar yetişkin olduğunu göz önünde bulundurursak en iyi ihtimalle 2 milyar insan en kötü ihtimalle 5 milyar insanın corona hastalığına yakalanması anlamına geliyor. Her yıl 1 milyar insanın grip hastalığına yakalandığı tahmin edilmektedir.

KORONA VİRÜSÜ BULAŞMA SÜRESİ ?

Korona virüsü ile enfekte bir ortamda virüslü havanın solunması sonucu virüs partiküllerinin burun mukozası üzerine tutunarak vücut hücrelerine bağlanma süresi ne kadardır?

Virüslerin içinde bulunan RNA veya DNA'yı kaplayan bir kapsül bulunur. Burada sözünü ettiğimiz COVID-19 tek sarmallı bir RNA virüsüdür. Bu virüsün kılıfındaki proteinler onun hangi hücrelere bağlanıp içine gireceğini belirliyor. Yani her virüs her hücreye bağlanmıyor. Bu nedenle farklı bir virüsler farklı organlarda hastalığa yol açıyorlar. Örneğin nezle virüsü (Rhinovirus) üst solunum yollarında enfeksiyona yol açarken COVID-19, akciğerlerde enfeksiyona yol açıyor. Bu seçimi nasıl yapıyor peki? Üzerinde bulunan protein yapısındaki antijenler, ancak kendilerine uygun yapıdaki proteinlere bağlanıyor. Bu proteinleri bir anahtar gibi düşünürseniz, hücreye bağlandığı anda hücre zarından içeri girebiliyor. Tıpkı bir anahtar ile açılan kapı gibi.

VİRÜSLERDEN KORUNMA YOLLARI İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ

ETİKET:

DİĞER BİLGİLER

şişli böcek ilaçlama

şişli böcek ilaçlama 08/Kasım/2020

sarıyer böcek ilaclama

sarıyer böcek ilaclama 08/Kasım/2020

hamam böceği ile mücadele

hamam böceği ile mücadele 19/Temmuz/2020

ESENYURT BÖCEK ilaçlama

ESENYURT BÖCEK ilaçlama 30/Mayıs/2020

bakırköy böcek ilaçlama

bakırköy böcek ilaçlama 23/Mayıs/2020


İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • Telefon: 0850 466 60 58
  • Gsm: +90 (553) 703 09 89
  • Fax:
  • Email: info@aryailaclama.com