SU DEPOSU TEMİZLİĞİ 

Su deposu temizliğindeki amaç deponun içerisindeki mantar virüs ve bakterilerden arındırmaktır.
Su deposu temizlenmediği takdirde  sağlıksız zehirli su tüketmiş olursunuz. Dünya sağlık örgütünün kaynaklarında ölüm sebeplerinde sağlıksız su  6. sırada yer almaktadır. Depolardaki bekleyen sular zaman içerisinde kimyasal tepkimeler meydana gelmektedir. Özellikle Klorlu sular bir süre sonra tüketilmediğinde bekledikçe mantar , virüs bakteri gibi zararlar meydana getirir. Siz farkına varmadan Su deposuna haşereler ve fareler girip çıkmaktadır. Su deposuna giren yabancı maddeler kısa süre içerisinde depodaki sulara virüs bulaştırmış olur. Sağlığınız için belirli periyotlarda Deponuzu temizletmeyi ihmal etmeyin. depo sularını içmesek bile dolaylı yollardan tükettiğimizi unutmayalım Çamaşır ve bulaşık makinalarımız depo suları ile çalışmaktadır.

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ ZORUNLU MU ?

Su deposu temizliği artık zorunlu hale getirildi. Su depolarının 3-6 aylık periyotlar ile temizlenmesi gerekmektedir. Biyosidal ürün kullanma yetkisi bulunan firmalar tarafından temizlenmelidir.  Amatörce yapılan uygulamalar da ölümlü sonuçlar kaçınılmazdır. Depo içerisinde hava akımı olmadığı için yeterli tecrübe ve bilgi sahibi olmayan kişiler nefessiz kalıp boğululabilir. Sağlıksız su  ölüme sebebiyet verdiği bilimsel yollar ile kanıtlanmıştır. Kirli suların  Bulaşıcı hastalıkların taşınmasından etkili rolü vardır.

Sağlık bakanlığı tarafından 2007 yılında yayınlanan genelgede  Şebeke sularında kesinti olduğu dönemlerde 3 ay diğer dönemlerde ise 6 ayda 1 defa temizlik bakım ve dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Şebeke suyu kesinti olmadığı dönemlerde de depodaki suların kullanılması gereklidir. Su deposunda  sular bekledikçe tazeliğini kaybedip bakteri oluşumuna başlamaktadır. Prosedür olarak değil sağlıklı su tüketmek için Deponuzu temizletmeyi ihmal etmeyin.

SU DEPOSU NASIL TEMİZLENMELİ ?

Alanında uzman personellerimiz adrese gelip temizlenecek depo alanını keşfini yaptıktan sonra  depo aydınlatılması gerekiyorsa ekipmanları ile birlikte depo içerisini aydınlatılır. Depo yüzeylerine yapışan mantar vb. kalıntıları temizledikten sonra depo dibinde kalan sağlıksız suyu depo dışına dalgıç pompalar aracılığıyla atılır.
kullanılan kimyasal ürünler ile depo yüzeyi dezenfektasyon uygulaması yapılır.

Dezenfektasyon uygulaması bittikten sonra püskürtme su ile kimyasallardan arındırılıp durulanır. Dezenfeksiyon uygulaması bittikten sonra sağlık bakanlığı tarafından verilen belgeye gerekli bilgiler doldurulduktan sonra depo içerisine zarar verebilecek yerler tespit edildikten sonra yetkili mercilere bildirilir. Temizlime aşaması bittikten sonra depo su doldurulup içerisinden numune alınıp merkezimize araştırılması için getirilir ve kullanıcıya bilgi verilir. Temizlik bakım ve dezenfeksiyon sırasında kullanılan bütün ürünler sağlık bakanlığı tarafından incelenip onay alınan ürünler kullanılmalıdır. Çamaşır suyu gibi çözeltiler depo temizleme aşamasında zehirlenmeye sebebiyet vermektedir. Su deposu temizliği ihtiyacınız için bizimle iletişime geçip sağlıklı su tüketmeye devam edebilirsiniz.

ARYA ilaçlama olarak halk sağlığı alanında 7/24 hizmet vermekteyiz

Call Now ButtonHEMEN ARA