Uyuz İlaçlama

Uyuz  ilaçlama uygulaması Öncelikle yaşam alanlarınızdaki uyuz böceğinden  kurtulmak için yapılmaktadır.

Uyuz Hastalığı Nedir?

sarcoptes scabiei akarının sebep olduğu bir cilt hastalığıdır.1687 yılından bu yana nedeni bilinen ilk insan hastalığıdır. Günümüzde dünya üzerinde 200 ila 300 milyon insanın bu hastalığa yakalandığı bilinmektedir. Uyuz hastalığı mikroskop aracılığıyla görülebilen bir akar cinsi olan sarcoptes scabiei türünün sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Bu akarlar deri altına yerleşerek tünel kazmaya başlarlar. Geceleri artan şiddetli kaşıntılar başlar. Koltuk altı, el ve ayak parmak aralıkları , vücudun hassas olduğu bölümlerinden vücuda girerek döküntü ve cilt yaralarına sebep olurlar. Vücut kaşıntıları gündüz saatlerinde daha azalır bunun sebebi ise parazitlerin gündüz vakitlerinde aktif olmadığından dolayıdır. Kaşıntı kişilerin gece yataklarına girdikten sonra vücut ısınmaya başladıktan sonra kaşıntı başlar ve gece boyunca devam eder ve hatta uykudan kaldırabilecek kadar şiddetli olabiliyor.

Uyuz Böceği

8 ayaklı olup krem ve bej renginde bir akar türüdür.
Yumurta – larva – nimf  ve ergin yaşam döngüsü 10 ila 15 gün arası değişmektedir. Ömür uzunluklar ortam sıcaklığı ve ortamdaki neme bağlı olarak 4 ila 8 hafta olduğu bilinmektedir. Dişi uyuzlar günlük 2 ile 4 yumurtası bırakmaktadır , bırakılan yumurtalar vücut sıcaklığında 4 gün içinde açılıp 10 gün içerisinde ergin boyutuna gelmektedir. Ergin dişi UYUZLAR ömürleri boyunca 35 ile 50 yumurta bırakmaktadır. Uyuz hastalığına başlangıçta 10 ile 15 akar yetmektedir. Bazı Uyuz Rahatsızlıklarında vücutta binlerce uyuz böceği görülmüştür. UYUZ akarları bütün ömürleri boyunca  vücutta deri altında yaşamaktadır. Yumurtalarını genellikle vücutta deri altında veya insanlara ulaşabilecekleri yerlere bırakırlar. Hastalığa sebep olan dişi akarlar insan vücuduna girdikten sonra 02 ila 05 mm eninde 10 ila 15 mm boyunda cildin üst katmanlarında günlük 05 ila 2 mm  tünel açarak ilerlemeye devam eder.
Uyuz akarlarının tünel içinde bıraktıkları dışkının içerisindeki alerjenler kaşıntıya sebep olmaktadır. Uyuz Böceği Yaşam döngüsünü anlatan resmi sizler için hazırladık

Uyuz Hastalığı Vücutta Nerelerde Görünür ?

Kaşıntı tüm vücutta görülmekle birlikte , Ayak parmak aralıkları , El parmak ve aralıkları , bilekler ve koltukları ve kasıklarda kaşıntı daha çok görülmektedir.

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Uyuz akarları bulaşan insanlarda belirtilerin başlaması genellikle maruz kaldıktan sonra hastalığı daha önce geçiren kişilerde 1-4 gün arasında başlamakta.
ilk defa bulaşan insanlarda ise belirtileri 2-6 haftası içerisinde görünmektedir. Uyuz rahatsızlığına yakalanmış ancak belirtileri olmadan uyuz rahatsızlığını başka kişilere bulaştırabilir.

Uyuz Nasıl Bulaşır ?

Genellikle Uyuz rahatsızlığına yakalanmış biriyle doğrudan ve uzun süreli yakınlaşma yoluyla bulaşabilir
Cinsel yolla , el ele tutuşma dahi bulaşmaya sebep olmaktadır.
Ortak yatak , nevresim , Havlu gibi kişisel eşyaların kullanımı uyuzun bulaşmasına ve yayılmasına sebep olmaktadır.

Uyuz Tedavisi Nelerdir?

Uyuz şikayeti olan kişi ve kişiler mutlaka aile hekimine veya en yakın sağlık kuruluşuna gidip tedaviye başlanmalıdır. Zaman kaybı mücadeleyi zorlaştırır. Hasta ve aynı ortamdaki kişiler tedaviye beraber başlamalıdır. Aile bireyleri uyuz belirtisi olsun veya olmadın birlikte tedaviye başlanmalıdır.
Tedavide verilen ilaçlar doktorunuzun verdiği şekilde ve önerdiği dozda kullanılmalıdır. Tedavi süresince ve tedavi sonrasında ölen parazitlerin bıraktıkları kalıntılar kaşıntıya sebep olmaktadır. Hastalık bitmiyor diye tedaviyi yarım bırakılmamalı bu kaşıntılar 1 ay kadar sürebilir.

UYUZ HASTALIĞI İÇİN ALINACAK TEDBİRLER NELERDİR?

Uyuz  ilaçlama uygulaması Öncelikle yaşam alanlarınızdaki uyuz böceğinden  kurtulmak için sağlık bakanlığı onaylı profesyonel ilaçlama şirketlerinden destek alıp UYUZ ilaçlama uygulaması yapılması gerekmektedir Evinizde ilaçlama uygulaması bittikten sonra

> düzenli bir şekilde Havalandırma yapılması gerekir
> havlular çarşaf yüzleri Yastık yüzleri düzenli bi şekilde 60 derece makinada yıkanmalı
> Yüksek vakumlu süpürge makinaları ile düzenli olarak  yaşam alanları temizlenmeli

Uyuz şikayetiniz için iletişime geçip uyuz ilaçlama hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Uyuza kesin çözüm nedir?

Uyuz rahatsızlığına kesin çözüm ortamdaki uyuz böceğini yok edip cilt tedavisi görmelisiniz. Aksi takdirde hiç bir şekilde kesin çözüm bulunamayabilir.

Uyuzdan tamamen nasıl kurtulur?

Uyuz rahatsızlığından tamamen kurtulmak için yaşam alanınızdaki uyuzları uyuz ilaçlama uygulaması yaptırmalısınız daha sonra cilt doktoruna başvurmalısınız

Uyuz böceği ne ile beslenir?

Uyuz böcekleri insan deri ve döküntüleri ile beslenir. Bu yüzden Uyuzlar Deri altına yerleşip yaşamaktadırlar.

Uyuz kendiliğinden geçer mi?

Uyuz Kendiliğinden geçebilecek bir hastalık değildir. Uyuz Parazit hastalığı olduğu için vücudunuza yerleşen uyuzları ilaçlar aracılığıyla yok etmelisiniz

Call Now ButtonHEMEN ARA