Hamam Böceği İlaçlama

Hamam böceği İlaçlama yoğunluğuna  göre farklı  ilaçlama teknikleri  vardır.  En hızlı yöntemlerden  sıvı ilaçlama  uygulamasıdır. Hamam böcekleri  6 farklı familyadan yaklaşık 5  binden  fazla türü bulunmaktadır. Hamam böcekleri kutup  soğukları dışında her yerde yaşamaya hemen adapte olabiliyorlar.  Hamam böcekleri  300 milyon yıldır yer yüzünde yaşadığı bilinmektedir.  Hamam böcekleri  yaşam alanları tropikal nemli yağmurlu alanlardır. Ülkemizde en çok görülen Hamam Böcekleri , Alman Hamam Böceği , Amerikan Hamam böceği , oriental  hamam böceği  (kara fatma ) dediğimiz türler yaşamaktadır.

Hamam böceği ilaçlaması Nasıl Yapılır?

Hamam böceği İlaçlama yoğunluğuna  göre farklı  ilaçlama teknikleri  vardır.  En hızlı yöntemlerden  sıvı ilaçlama  uygulamasıdır.  Sıvı ilaçlama  Hamam böceği  geçiş  noktalarına  saklanabileceği alanlara kapı ve duvar çatlaklarına uygulanarak  yapılmaktadır. Haşere ilaca temas ettiği  anda sinir sistemleri bloke olur ve hemen ölüm gerçekleşir.  Yaklaşık 20 yıl önce henüz ilaçlar tamamen geliştirilemediği için daha çok kokulu zirai ilaçlar kullanılıyordu. Günümüzde ise HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMALARINDA  daha etkili  ve kokusuz  ilaçlar kullanılmaktadır. Hamam böceği popülasyonu çok yüksek ise sağlık bakanlığı tarafından onaylanan kokulu ilaçlar kullanılmalıdır.

Jel İlaçlama

Hamam böcekleri için sürekli farklı  ilaçlar geliştiriliyor bunun sebebi ise  kimyasal ilaçlara karşı çok hızlı bi şekilde bağışıklık kazanmalarıdır.  ARYA HAŞERE İLAÇLAMA olarak sürekli  bu tür ilaçları yakından takip ederek en etkili olan ve sağlık bakanlığından onay alan ilaçları kullanmaktayız.  JEL ilaçlamalarda  DOMİNO etkisi dediğimiz bi etki sağlıyor.  Hamam böceklerin en çok sevdiği besin ise ölü hamam böcekleridir kendi türleri arasında yamyamlık sergileyebiliyorlar.  JEL ilaç burada devreye  giriyor kullanılan jel ilacı yiyen Hamam böcekleri  kendi yuvalarına çekildikten kısa bir süre sonra  ölüyorlar  jel ilaca ulaşamayan hamam böcekleri ölü böcekleri  yedikçe kullanılan ilaç bütün Hamam böceklerine ulaşmış oluyor. JEL ilaçlama en etkili yöntemlerden birisidir. Uzun vadede Hamam böceklerinden kurtulmuş olursunuz. Amatör şekilde yapılan ilaçlamalar hem sizin için zaman kaybı hem de maddi konuda zarar  vermektedir. Unutmayalım ki Hamam böcekleri ilaçlara karşı çok hızlı bağışıklık kazanıyorlar.

Hamam böceklerinin Üreme Davranışları

Hamam böceklerinin yumurta keseleri karınlarındadır. Yumurtlama dönemleri yaklaşık 3 haftadır. Hamam böcekleri her yumurtlama döneminde kesesinde yaklaşık 40   –  50  yumurta taşımaktadır. Yumurta kuluçka sureleri türüne  göre değişmektedir. Hamam böcekleri yumurtaları keseden çıkmasına yakın evlerin nemli ve insanların ulaşamayacağı alanlara bırakmaktadır . Yavru Hamam böcekleri  çok hızlı bir şekilde büyümektedir.  Yumurta evresinden ergin olması süresi  yaklaşık 40 gündür .  Bu süreçte Alman hamam böcekleri senede yaklaşık 3 milyon yumurta üretmektedir. Hamam Böcekleri doğrudan olmasa da dolaylı yollardan hastalık bulaştırdığı bilinmektedir. Mikrop taşıyıcıdırlar. Mikropları insanların ihtiyaç duydukları besinlere taşımaktadırlar.  Hamam böceklerin yaklaşık 40 farklı hastalık taşıdıkları bilinmektedir. Salmonella , entamoeba histolitica , taenia vb. gibi hastalıklar.

Hamam Böcekleri İçin Alınması Gereken Önlemler

Hamam böcekleri  evlerimizde en çok mutfak yaşamlarını sürdürmektedirler.  Gıda malzemelerini açıkta bırakmak yerine ağzı kapalı kutularda saklanmalıdır. Mutfak tezgahları temiz tutulmalıdır. Fırınlar yağlı tutulmamalıdır. Hamam böceklerin en çok sevdiği besin yağdır. Lavabo giderleri sürekli temiz tutulmalı ve ayrıca fırsat buldukça lavabo deliklerinden çamaşır suyu dökülmeli. Tezgah altları sürekli  temiz tutulmalı ve nemli alan bırakılmamalıdır.  Hamam böcekleri nemli alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Hamam Böceği problemi yaşıyorsanız Firmamız ile iletişime Geçip Hamam Böceği İlaçlama Hizmetimizden Faydalanabilirsiniz

Hamam böceği ilaçlaması yılda kaç kez yapılmalı?

Hamam Böceği ilaçlaması yılda 2 kez yapıldığında bulunduğunuz ortama hamam böceğinin girmesi engellenmektedir. Hamam böceği ilaçlama düzenli yapılmadığı takdirde hızlı bir şekilde ortama girip çoğalabilmektedirler.

Her hamam böceği ilacı etkili midir?

Her hamam böceği ilacı etkili olmayıp kullanılan ilaçların hamam böcekleri üzerinde bağışıklık kazanmasına sebep olabilmektedir. Dışarda satılan hamam böceği ilaçların aktif madde oranları düşük oldukları için etkili olmamakla birlikte zaman ve maddi kayıplara sebep olabilmektedir. Hamam böceği için profesyonel destek alınmalıdır.

Hamam böceği en çok nerelerde görülür?

Hamam böcekleri en çok mutfak ve banyolarda görülür. Sebebi ise nemli alanlarda yaşamayı sevdikleri içindir.

Evde hamam böceği ilacı nasıl yapılır?

Evde yapılan hamam böceği ilacı böcekler üzerinde kısmi olarak etki göstermektedir. Yapılan ilaçlar kesin çözüm getirmemekle beraber böceklerin ilaçlara karşı direnç göstermelerine sebep olabilmektedir.

Evde hamam böceği neden çıkar?

Evlerimize Giren hamam böcekleri bir şekilde eve girmeyi başarmıştır. Evinize  gelen bir koli veya bir elektrikli ev eşyası olabilir veyahut alt üst komşunuzdan gelmiş olabilir

Evdeki hamam böceği yuvası nasıl bulunur?

Evdeki hamam böceği  yuvasını bulmak neredeyse imkansızdır. Saklanabilecekleri alanlar genellikle makinaların sıcak motorları veya giderlere yuva yapabilmektedirler.

Eve hamam böceği gelmemesi için ne yapmalı?

Evinize veya Yaşam alanlarınıza hamam böceğinin gelmesini istemiyorsanız Profesyonel ilaçlama şirketlerinden ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

Evdeki hamam böcekleri nasıl yok edilir?

Evdeki hamam böceğini yok edebilmeniz için profesyonel hamam böceği ilaçlama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Firmamız Profesyonel olarak garantili hamam böceği ilaçlama hizmeti vermektedir.

hamamböceği türleri

3.000’den fazla farklı türde hamamböceği vardır – bazıları zararlı olarak kabul edilirken diğerleri doğal ortamlarında faydalıdır.

Türkiye’deki evlerde yaygın olarak bulunan üç ana hamamböceği türü arasında Alman hamamböceği, Doğu hamamböceği ve Amerikan hamamböceği bulunur.

Aşağıda bu yaygın türler hakkında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

  • Alman hamamböceği
  • oryantal hamamböceği
  • Amerikan hamam böceği
  • Kahverengi şeritli hamamböceği

 

Alman hamamböceği

Blatella germanica ) Kalorifer Böceği

 

Alman Hamamböceği

Görünüm

 • Dünya çapındaki dağılımlarıyla tanınan Alman hamamböcekleri, pronotumlarındaki 2 koyu boylamasına çizgiyle kolayca tanımlanabilir.
 • Yetişkinler yaklaşık 12 – 15 mm uzunluğa kadar büyür.

Yaşam döngüsü

 • Dişiler, yumurtadan çıkmaya hazır olana kadar bir ooteka (yumurta kabı) içinde 35-40 yumurta taşır.
 • 1 ay içinde yumurtadan çıkın.
 • Nimflerin yetişkinlere dönüşmesi 6 hafta ila 6 ay sürer.
 • Genellikle yılda 3-4 nesil verirler

Alışkanlıklar

 • En sık iç mekanlarda bulunur.
 • Islak, nemli koşulları tercih eder ve genellikle evlerde ve ticari mülklerde mutfak ve banyolarda bulunur.

oryantal hamamböceği

Blatta orientalis ) Karafatma

oryantal hamamböceği

Görünüm

 • Koyu kahverengi veya siyah renklidir.
 • 20-25 mm uzunluğunda.
 • Kanatlar dişide gelişmemiştir ve erkekte ¾ karın uzunluğunu kaplar.

Yaşam döngüsü

 • Dişiler bir ootecada (yumurta kabı) 16 yumurta bırakır.
 • 2 ayda yumurtadan çıkın.
 • Perilerin yetişkinlere dönüşmesi 6-18 ay sürer.

Alışkanlıklar

 • Doğal ortamda hayatta kalmak için son derece uyarlanmış olan Doğu hamamböcekleri, bodrum katları, kanalizasyonlar ve sundurmaların altındaki açıklıklar gibi serin ve nemli alanlarda gelişir.
 • Çöp ve çürümeyle beslenmeyi tercih etmeleriyle bilinen bu böcekler, en yaygın olarak çöplüklerde ve yaprak çöplerinde bulunabilirler.

 

Amerikan hamam böceği

Periplaneta amerikan )

Amerikan hamam böceği

Görünüm

 • 35 – 40 mm uzunluğunda.
 • Parlak kırmızı-kahverengi renktedir.
 • Erkeklerde vücuttan daha uzun kanatlar; sadece kadında karın üst üste gelir.
 • Koşular (çok yüksek sıcaklıklarda uçabilir).

Yaşam döngüsü

 • 16 adede kadar yumurta içeren ooteka (yumurta kabı) biriktirilmeden önce birkaç gün dişi tarafından taşınır. Bazen yapıştırılır ve gruplanma eğilimindedir.
 • 1-2 ay içinde yumurtadan çıkar.
 • Nimfler genellikle 6-12 ayda gelişir, ancak 15 aya kadar da sürebilir.

Alışkanlıklar

 • Ağaçlarda yaşadıkları için ‘palmetto böceği’ olarak da bilinen Amerikan hamam böceği, karanlık, nemli ve bozulmamış alanları tercih eder ve evlerin alt katlarında, bodrum katlarında, mutfaklarında, çatı boşluklarında ve banyolarında bulunabilir.

Kahverengi şeritli hamamböceği

Supella longipalpa )

Clemson Üniversitesi USDA Cooperative Extension Slide Series, Bugwood.org

Görünüm

 • En küçük haşere hamamböceklerinden biri olan kahverengi bantlı yetişkin hamamböcekleri yaklaşık 10-15 mm uzunluğundadır ve karınları boyunca sarı-kahverengi çizgilerle karakterize edilir.

Alışkanlıklar

 • Kahverengi bantlı hamam böcekleri çoğunlukla yerde kalırlar ancak çok sıcak iklimlerde uçabilirler. 
 • Sıcak, nemli ortamları tercih etmeleri, onları ısıtılmış binalar içindeki barınaklara götürür – tavanlar, tavan araları, cihaz motorlarının içinde ve çevresinde. Öncelikle geceleri aktif olan bu fırsatçı besleyiciler, özellikle yüksek nişasta içeriğine sahip malzemelerden hoşlanırlar.
Call Now ButtonHEMEN ARA