Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 7/24

Pazar: 7/24

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA     

Hamam böcekleri  6 farklı familyadan yaklaşık 5  binden  fazla türü bulunmaktadır. Hamam böcekleri kutup  soğukları dışında her yerde yaşamaya hemen adapte olabiliyorlar.  Hamam böcekleri  300 milyon yıldır yer yüzünde yaşadığı bilinmektedir.  Hamam böcekleri  yaşam alanları tropikal nemli yağmurlu alanlardır. Ülkemizde en çok görülen Hamam Böcekleri , Alman Hamam Böceği , Amerikan Hamam böceği , oriental  hamam böceği  (kara fatma ) dediğimiz türler yaşamaktadır. 

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMASI NASIL  YAPILMALIDIR ?

Hamam böceğinin  yoğunluğuna  göre farklı  ilaçlama teknikleri  vardır.  En hızlı yöntemlerden  sıvı ilaçlama  uygulamasıdır.  Sıvı ilaçlama  Hamam böceği  geçiş  noktalarına  saklanabileceği alanlara kapı ve duvar çatlaklarına uygulanarak  yapılmaktadır. Haşere ilaca temas ettiği  anda sinir sistemleri bloke olur ve hemen ölüm gerçekleşir.  Yaklaşık 20 yıl önce henüz ilaçlar tamamen geliştirelemediği için daha çok kokulu zirai ilaçlar kullanılıyordu. Günümüzde ise HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMALARINDA  daha etkili  ve kokusuz  ilaçlar kullanılmaktadır. Hamam böceği popilasyonu çok yüksek ise sağlık bakanlığı tarafından onaylanan kokulu ilaçlar kullanılmalıdır.

JEL İLAÇLAMA

Hamam böcekleri için sürekli farklı  ilaçlar geliştiriliyor bunun sebebi ise  kimyasal ilaçlara karşı çok hızlı bi şekilde bağışıklık kazanmalarıdır.  ARYA HAŞERE İLAÇLAMA olarak sürekli  bu tür ilaçları yakından takip ederek en etkili olan ve sağlık bakanlığından onay alan ilaçları kullanmaktayız.  JEL ilaçlamalarda  DOMİNO etkisi dediğimiz bi etki sağlıyor.  Hamam böceklerin en çok sevdiği besin ise ölü hamam böcekleridir kendi türleri arasında yamyamlık sergileyebiliyorlar.  JEL ilaç burda devreye  giriyor kullanılan jel ilacı yiyen Hamam böcekleri  kendi yuvalarına çekildikten kısa bir süre sonra  ölüyorlar  jel ilaca ulaşamayan hamam böcekleri ölü böcekleri  yedikçe kullanılan ilaç bütün Hamam böceklerine ulaşmış oluyor. JEL ilaçlama en etkili yöntemlerden birisidir. Uzun vadede Hamam böceklerinden kurtulmuş olursunuz. Amatör şekilde yapılan ilaçlamalar hem sizin için zaman kaybı hemde maddi konuda zarar  vermektedir. Unutmayalım ki Hamam böcekleri ilaçlara karşı çok hızlı bağışıklık kazanıyorlar.

HAMAM BÖCEKLERİNİN ÜREME DÖNEMLERİ

Hamam böceklerinin yumurta keseleri karınlarındadır. Yumurtlama dönemleri yaklaşık 3 haftadır.

Hamam böcekleri her yumurtlama döneminde kesesınde yaklaşık 40   -  50  yumurta taşımaktadır. Yumurta kuluçka sureleri türüne  göre değişmektedir. Hamam böcekleri yumurtaları keseden çıkmasına yakın evlerin nemli ve insanların ulaşamayacağı alanlara bırakmaktadır . Yavru Hamam böcekleri  çok hızlı bi şekilde büyümektedir.  Yumurta evresinden ergin olması süresi  yaklaşık 40 gündür .  Bu sürecte Alman hamam böcekleri senede yaklaşık 3 milyon yumurta üretmektedir.

Hamam Böcekleri doğrudan olmasada dolaylı yollardan hastalık bulaştırdığı bilinmektedir. Mikrop taşıyıcıdırlar. Mikropları insanların ihtiyaç duydukları besinlere taşımaktadırlar.  Hamam böceklerin yaklaşık 40 farklı hastalık taşıdıkları bilinmektedir. Salmonella , entamoeba histolitica , taenia vb. gibi hastalıklar.

HAMAM BÖCEKLERİ İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Hamam böcekleri  evlerimizde en çok mutfak yaşamlarını sürdürmektedirler.  Gıda malzemelerini açıkta bırakmak yerine ağzı kapalı kutularda saklanmalıdır. Mutfak tezgahları temiz tutulmalıdır. Fırınlar yağlı tutulmamalıdır. Hamam böceklerin en çok sevdiği besin yağdır. Lavabo giderleri sürekli temiz tutulmalı ve ayrıca fırsat buldukça lavabo deliklerinden çamaşır suyu dökülmeli.

Tezgah altları sürekli  temiz tutulmalı ve nemli alan bırakılmamalıdır.  Hamam böcekleri nemli alanlarda yaşamlarını sürdürürler.

KENE  ŞİKAYETİNİZ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ